Pazartesi , Ekim 18 2021
Doğum Sonrası seks

Doğum Sonrası Cinsel Yaşam Nasıl Olmalı?

Doğum sonrası cinsel yaşam hamilelikten ne kadar süre sonra seks yapabilirsiniz? Doğum sonrası seks ne zaman güvenlidir? Size nasıl hissettirir? Doğum sonrası seks hakkında yeni annelerin bilmesi gereken her şey yazımızda.

Doğum sonrası ilk birkaç hafta anneler en zorlayıcı dönemdir. Siz ve bebeğiniz yeni bir rutine alışıyorsunuzdur, uyku bir lüks olmaya başlamıştır ve bırakın kişisel bakım için zaman ayırmayı, duş almayı hatırlamanız bile bir mucize olacaktır.

Doğum Sonrası Cinsel Yaşam Nasıl Olmalı?

Doğumdan sonraki ilk bir kaç hafta ve hatta aylarda seks muhtemelen önceliğiniz değildir ve aslında bu bir sorun da değildir. İster vajinal yolla doğum yapmış olun, ister sezaryen doğum, vücudunuzun iyileşmesi zaman alır. Ayrıca, enerjinizin çoğu minik bebeğinize odaklandığından, doğum öncesi modunuza geri dönmek zor olabilir.

Ancak partnerinizle yeniden yakınlaşmak istiyorsanız, doğumdan sonra sekse başlamanıza yardımcı olabilecek bazı yararlı kuralları bilmeniz yararınıza olacaktır.

Doğum Sonrası Cinsel Yaşam

Doğumdan ne kadar sonra seks yapabilirsiniz?

Uzmanlar bir kadının doğumdan sonra seks yapmaya başlayabileceği belirli bir zaman olmadığını söylüyor ancak öncelikli doğum sonrası ilk doktor randevunuzda göreceğiniz hekiminizden izin almanız yapılabilecek en doğru başlangıç olacaktır.

Vajinal doğum yaptıysanız, vajinanız halen bir iyileşme sürecindedir. Vajinasında yırtılmalar veya ameliyat kesikleri olanlar için doğum sonrası dört haftadan önce seks yapmak sizi vajinal enfeksiyona duyarlı hale getirebilir.

Bununla birlikte, partnerinizle birlikte standart dört ila altı haftalık sınırdan daha kısa bir süre içinde yakınlaşmak istiyorsanız, doktorunuzu arayarak görüşlerini alın. Ayrıca doktorunuz bunun öncesinde tüm doğum sonrası kanamanın durduğundan emin olmak isteyecektir.

Sezaryen geçirdiyseniz, aynı doğum sonrası seks önerileri geçerlidir. Ameliyat kesiğinizin iyileşmesi zaman alır, bu nedenle doğumdan dört ila altı hafta sonra onayını almak için doktorunuzu ziyaret edin. Doktorunuz onay verdiği sürece, kendinizi hazır ve rahat hissettiğinizde seks yapmaya devam edebilirsiniz.

Doğum sonrası Cinsellik

Doğum sonrası seks nasıl hissettirecek?

Her kadın farklıdır, bu nedenle hafif hassasiyetten tam anlamıyla ağrıya kadar çok sayıda doğum sonrası seks deneyimi yaşayabilirsiniz. Kadınların hamileliğin son ve hassas aylarında seks yapmaması da yaygındır, bu nedenle doğum sonrası ilişki, son cinsel ilişkinizden beş ila altı ay sonra gerçekleşiyor olacaktır. Eğer durum buysa, muhtemelen doğum sonrası seks size biraz rahatsız hissettirecektir.

Vajinal olarak doğum yaptıysanız vajinal kaslarınız muhtemelen gerilir, ancak bu geçicidir. Ayrıca kendinizi her zamankinden daha kuru hissediyor olabilirsiniz. Bu durum özellikle emziriyorsanız geçerlidir, çünkü emzirmek östrojeni bastırır, vajinanın kurumasına ve daralmasına neden olur. Düşük östrojen seviyeleri vajinal dokuyu incelterek fazladan bir rahatsızlık katmanı ekleyebilir.

Bununla birlikte, hamilelikten sonra cinsellikle ilgili bazı başlangıç ​​zorlukları olsa da, sizin ve eşinizin onu daha eğlenceli hale getirmek için yapabileceği birçok şey bulunmaktadır.

Doğum yaptıktan sonra sekse nasıl geri dönülür.

Doğum yaptıktan sonra cinsel yaşam nasıl geri dönülür?

Her şey yolunda gitse bile yine de işleri yavaşça ve kendi hızında yapmalısınız. Yeni annelerin bebekten sonra sekse geri dönmek için yapabileceği bazı şeyler şunlardır:

  • Egzersiz yapmak.

Yeni başlayanlar için Kegel egzersizleri yaparak vajinanızı şekillendirebilirsiniz. Bu basit egzersizler kan akışını artırır ve pelvik taban kaslarının orijinal yapısını geri kazanmasına yardımcı olur.

  • Önlem almak.

Henüz başka bir hamileliğe hazır değilseniz, doğum sonrası ziyaretinizde doktorunuzla doğum kontrol seçeneklerini konuşmayı unutmayın.

  • Rahatlayın.

Kayganlaştırıcı veya destekleyici bir yastık gibi bazı doğum sonrası seks yardımcıları kullanın. Bunları size büyük yardımı olacaktır. Kendi doğal salgılarınız geri gelene kadar bu tip kayganlaştırıcı jel kullanmak ağrıyı azaltabilir ve zevki artırabilir.

  • İhtiyaçlarınızı dile getirin

Rahatlamanıza yardımcı olmak için ne gerekiyorsa yapın – küçük bir bardak şarap (emziriyorsanız, emzirdikten hemen sonra için) veya eşinizden masaj isteyin. Bu aynı zamanda ön sevişme yerine de geçecek ce sizi hayli rahatlatacaktır.

  • Pozisyonu siz seçin.

Kendinize iyi gelen pozisyonlar bulun. Bu pozisyonlar seks sırasında herhangi bir dikişe baskı uygulamamalı ve size penetrasyon derinliği üzerinde kontrol sağlamalıdır. Doğum sonrası ilk birkaç seks girişiminde üstte veya yan yana pozisyon almaya çalışın. Ve yavaş, rahat bir hızda gidin.

Yaygın doğum sonrası seks sorunları

Yaygın doğum sonrası seks sorunları ve çözümleri

Zihinsel olarak kendini yeniden seks yapmaya hazır hissediyor olmanız vücudunuzun öyle olduğu anlamına gelmez. Doğumdan bu yana çok şey değişti: Vücudunuz iyileşiyor, hormonlarınız libidonuzu mahvedebilir ve ailenizin yeni üyesi enerjinizin çoğunu tüketiyordur.

Ancak bu endişelerle yalnız olmadığınızı ve yine de bebekten sonra seks hayatınızı geri getirmenin yollarını bulabileceğinizi ve bundan zevk alabileceğinizi de unutmayın.

Yukarıdakilerin hepsini denemenize rağmen bir aylık düzenli cinsel ilişkiden sonra kademeli bir iyileşme bile fark etmediniz mi? Doktorunuzu arayın ve bir randevu ayarlayın. Kapsamlı bir muayene, ağrınızın nedenini ortaya çıkaracaktır.

sex shop

Hakkında Rengi Gül

Uzun yıllardan beri cinsel seks oyuncakları satan bir firmada çalışmaktayım. Burada edindiğim tecrübelerimi sizlere elimden geldiğince doğru bir şekilde aktarmaya çalışıyorum.

İlgini Çekebilir

erken boşalma nedir

Erken Boşalma Nedir? Erken Boşalma Nedenleri

Geciktirici spreyler nedir? Erken boşalma tedavisinde geciktirici spreylerin etkisi. Geciktirici spreyler erken boşalma tedavisinde kullanılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir