Pazar , Temmuz 14 2024
Libido Nedir?

Libido Nedir? Libido Nasıl Artırılır?

Libido Nedir?

Libido cinsel iç güdünün belirtilerini gösteren yaşama enerjisinin bütünü olarak tanımlanır. Dar anlamıyla seks isteğidir. Libidonuz düştüğünde cinsel yaşamınızda sorunlar yaşamanız muhtemeldir.

Adet dönemi, annelik ve iş, yaşam dengesi, kadınlar için cinsel isteği etkileyebilecek yaşam tarzı faktörlerinden sadece birkaçıdır. Ancak, libidonuzda dalgalanmalar yaşamanız normal olsa da, eğer cinsel isteğiniz tamamen ortadan kalkmışsa, bu durumun ilişkiniz, ruh haliniz ve öz saygınız üzerinde zararlı bir etkisi olabilir.

Uzmanlar  seksi hissetmemeniz durumunda nasıl, niçin ve ne yapacağınız konusunda tavsiyelerini sunuyor.

Kadınlar için normal libido nedir?

Kadınlar için normal libido nedir?

Seksüel hareket veya cinsel dürtü, cinsel düşüncelere veya aktiviteye olan ilgimizi içerir. Herhangi bir cinsiyet için “normal” yoktur. Hepimiz biyolojimiz ve kişiliğimizden etkilenen ve iyi, kötü ya da tarafsız nedenlerle yaşamlarımız boyunca dalgalanan doğal bir libido seviyesine sahibiz.

Libido, bir insanın ne sıklıkta seks yaptıklarına da karar vermez. Gerçekten de, ‘hoşlanmıyor’ olmasa bile, birileri çok fazla seks yapabilir. Bu, ‘pozitif’ nedenlerden ötürü, örneğin hamile kalmaya çalışıyorlarsa ya da isteksizce bir eşini memnun etmeye çalışıyorlarsa ‘olumsuz’ nedenlerle olabilir. Tersine, onlar seks ile çok meşgul olabilirler ama sahip olmak için istekli bir ortağı yoktur.

Birisinin libido düzeylerinin sorunlu olup olmadığı, bunun hangi faktörleri etkilediğine ve birinin cinsel yaşamından ne istediğine bağlıdır.

libido artırma yolları

Erkekler ve kadınlar gerçekten çok farklı mı?

Erkekler ve kadınların libidoları arasındaki farkı göstermek için çaba gösteren birçok araştırma ve bilimsel araştırma bulunmaktadır. Fakat bilimin bu kadar çok meşgul olması, birçok insanın ilgilendiği karmaşık bir sorun olduğunu gösteriyor.

Çoğumuz libidomuzun bizi nasıl etkilediğinin farkındayız.

Erkekler, biyolojik uyaranlara, kadınlara göre daha düzenli ve hızlı bir şekilde cevap verirler. Ancak bu, her zaman kadınlardan daha yüksek bir libidoya sahip oldukları anlamına gelmez.  Aslında, araştırmalara göre  libido sorunları olan kadınlardan daha çok erkek var. Bu yüzden libido sorununda önemli bir cinsiyet farklılığı yok.

Libidomuzu etkileyen pek çok etken vardır. Menopoz, ilişki sırasında acı hissetme, hamilelik ve diğer sağlık problemlerinden kaynaklanan isteksizlik.

Herhangi bir olumsuz ya da pozitif zihinsel durum libidonuzu etkileyebilir. Kaygı, depresyon, travma, düşük benlik saygısı, beden sorunları, stres, keder, diyet, zindelik düzeyi, tatmin duyguları, performans kaygısı ve utanç sayılabilir.

Bazı kadınlar, bazı erkekler gibi seksi olmaları ve çekici olmaları için baskı hissederler. Kilo alırlar ya da yaşlanma hissini hissederlerse, bedenleri hakkında ya da kendilerinde rahatsızlık hissedebilirler. Bunların hepsi seks isteğini azaltır.

Libido Nasıl Artırılır

Libido Nasıl Artırılır?

  1. Cinsel yakınlık ve ilişkilerden ne beklediğinizi düşünmek yardımcı olabilir. Vücudunuzu keşfedin. Eğer vücudunuzla bağlantınız koptuysa cinsel ilişkiye olan isteğiniz azalır.
  2. Erojen bölgelerinizi yeniden keşfetmek için parmağınızı ya da herhangi bir seks oyuncağını deneyin. Kayganlaştırıcı ve kremlerden yardım alın.
  3. mutlu hissettiğiniz biriyle cinsel şeyler yapmaktan, öpüşmekten, sarılmaktan ne kadar zevk alırsanız seksi o kadar çok istersiniz. Uzaklaşmayın.

Seksi hissetmek için başka ne yapabilirsin?

Bir çiftin sevişmeden yakınlaşmasına yardımcı olabilecek birkaç düşük yoğunluklu aktivite vardır.

  • Giyinik ya da çıplak, sarılın, nefeslerinizi hissedin.
  • Öpüşmelerinizi ve sarılmalarınızı uzatın.
  • Birlikte duş alın ya da banyo yapın.
  • Karşılıklı ya da ayrı ayrı mastürbasyon yapın

Hakkında Rengi Gül

Uzun yıllardan beri cinsel seks oyuncakları satan bir firmada çalışmaktayım. Burada edindiğim tecrübelerimi sizlere elimden geldiğince doğru bir şekilde aktarmaya çalışıyorum.

İlgini Çekebilir

penis pompası

Penis Pompası Hakkında Merak Edilenler

Penis Pompası Nedir? Penis pompası, erkeklerin penislerini geçici olarak büyütmek veya sertleşme sorunlarını gidermek için …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir