Pazar , Temmuz 14 2024
Vajinal Kuruluk Nedenleri
Vajinal Kuruluk

Vajinal Kuruluk İçin Alternatif Tedaviler

Vajinal kuruluk, menopoz sırasında ve sonrasında doğal olarak ortaya çıkan rahatsız edici ve sıklıkla ağrılı bir durumdur. Menopoz, östrojen düzeylerinin azalmasına yol açar ve bu da kurumaya neden olur.

Vajinal Kuruluk Nedenleri

Menopoz dışında, bazı ilaçlar ve bağışıklık bozuklukları da vajinal kuruluğa neden olabilir. Doktorunuz bu durum için doğru tedaviyi belirlemenize yardımcı olabilir; bu, östrojen tedavisi veya topikal kremler veya diyet değişiklikleri gibi alternatif yöntemler olabilir.

Vajinal kuruluk, menopoza giren kadınlarda ve postmenopozal (menopoz öncesi) kadınlar için de oldukça yaygındır. İşte bazı yaygın nedenler:

Östrojendeki Azalma

Östrojen, vajinal dokuları sağlıklı tutmak için gerekli olan bir hormondur. Bu hormon vajinanın normal yağlanmasını, asitlik seviyelerini ve elastikiyetini korumaya yardımcı olur. Bu nedenle, östrojen seviyeleri azaldığında, vajinanın dokusu daha ince ve daha az elastik hale gelir ve vajina daha az yağlama üretir.

Östrojen seviyeleri, menopoz sırasında ve sonrasında, doğum sırasında ve emzirme dönemlerinde düşebilir. Sigara içiyorsanız, yumurtalıklarınızı aldırmışsanız, kanser için tedavi gördüyseniz  veya belirli bağışıklık eksikliğiniz varsa, östrojen kaybına uğrayabilirsiniz.

İlaçlar

Vajina dahil olmak üzere bazı ilaçlar vücutta kuruluğa neden olur. Bazı antidepresanlar gibi, soğuk algınlığı ve alerji ilaçları da bu etkiye sahip olabilir. Meme kanserine karşı kullanılanlar gibi kemoterapi ilaçları da kuruluklara neden olabilir.

Diğer Nedenleri

Vajinal kuruluğuna neden olan ancak daha az yaygın birkaç neden daha vardır.

Örneğin, mağazadan satın aldığınız bir vajinal temizleyici veya duş jeli kullanıyorsanız, vajinanızdaki kimyasalların doğal dengesini bozuyorsunuz demektir. Bu iltihap (inflamasyon) ve kuruluklara neden olabilir.

Göz ve ağızda kuruluğa neden olan Sjögren sendromu olarak adlandırılan nadir bir otoimmün hastalık da vajinal kuruluma neden olabilir.

Vajinal Kuruluk
Vajinal Kuruluk

Sağlık uzmanınızla ne zaman konuşmalısınız?

Vajinal kuruluk konusunu doktorunuza anlatmak zor olsa da, bu önemli bir tıbbi durumdur ve daha geç değil, daha önce ele alınmalıdır. Kuruluk sizi rahatsız edebilir ve ilişkinizi engelleyebilir çünkü bu çok acı verici olabilir. Kuruluk yaşam tarzınıza müdahale etmeye başlar başlamaz, sağlık uzmanınızdan randevu alın.

Medikal Çözümler

Bir tıbbi randevuda ne beklenir?

Randevunuzda, doktorunuz muhtemelen belirtilerinizle ilgili birkaç soru soracaktır, bunlardan bazıları ilgisiz görünebilir. Aldığınız reçeteli ve reçetesiz ilaçları doktorunuza bildirdiğinizden emin olun. Doktorunuz ayrıca bir pelvik muayene içeren bir fiziksel muayene yapacaktır.

Pelvik muayenede doktorunuz karnınızın üzerine basar ve vajinanın içine eldivenli, yağlanmış bir parmağını sokar. Bu, üreme organlarının herhangi bir değişikliğini veya anormalliklerini tespit etmelerine yardımcı olacaktır.

Vajinal kuruluk Testi

Doktorunuz kuruluğunuz için bir neden belirleyemiyorsa veya başka belirtileriniz varsa, ek testler yapmanız gerekebilir. Bir Pap testi yaptırmanız gerekebilir, bu da doktorunuzun serviksinizdeki hücreleri enfeksiyonu ve kanseri test etmek için topladığı zamandır. Vajinal dokulardan test için çıkarılmış bir örneğiniz de olabilir.

Doktorunuz kuruluğunuzun temel nedenini öğrendiğinde, size tedavi seçenekleri verilecektir. Östrojen tedavisi yaygın bir tedavi olmasına rağmen, alternatif seçenekler de vardır.

Vajinal kuruluk için alternatif tedaviler

Hormon tedavisi herkes için doğru tedavi olmayabilir. Bazı kadınlar, kanser gibi geçmiş bir hastalık öyküsü nedeniyle hormonlar için iyi bir aday değildir.

Östrojeni doğal olarak artırmak, kurulukta yardımcı olabilir, ancak yan etkileri de tetikleyebilir. Bunlar şöyledir:

 • Kilo almak
 • Sıvı tutma
 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Cildin lekelenmesi
 • Artan inme riski, kan pıhtıları ve göğüs ve yumurtalık kanseri
Vajinal Kuruluk
Vajinal Kuruluk Hakkında

Vajinal kuruluk için alternatif tedaviler şu şekildedir:

Östrojen tedavisinde işe yarayan ve östrojen tedavisini kullanmadan önce denemeye değer birçok alternatif vardır.

 1. Su bazlı kayganlaştırıcılar vajinal dokuya nem katmaya yardımcı olabilir. Etkinlikleri saatlerce sürebilir, bu da kuruluğun cinsel ilişki sırasında rahatsızlığa neden olduğu durumlarda iyi bir alternatif oluşturur.
 2. Özellikle kuruluğa yönelik olarak yapılan nemlendiriciler, sadece bir uygulama ile semptomları üç güne kadar rahatlatmak için kullanılabilir.
 3. Soya fasulyesi ve soya ürünlerindeki bileşikler östrojenin etkilerini taklit eder. Diyetinize soya eklerseniz, vajinal kuruluktan biraz rahatlama yaşayabilirsiniz.
 4. Karayılan otu, bazıları tarafından menopoz semptomlarını hafifletmek için düşünülen bitkisel bir ekidir. Etkinliğini gösteren önemli klinik çalışmalar bulunmamaktadır.
 5. Yabani yam kökü, kuruluktan kurtulmayı vaat eden bir başka takviye edici maddedir, ancak araştırmadan elde edilen kanıtlar eksiktir.
 6. Kullandığınız diğer ilaçları, vitaminleri veya diğer bitkileri etkileyebileceğinden, herhangi bir bitkisel ilacı almadan önce doktorunuzla konuşun.
 7. Bu alternatiflere ek olarak, aynı zamanda vajinal temizleyicilerden kaçınmak da iyi bir fikirdir. Oysaki bu ürünler sadece kuruluğu daha da kötüleştirecek. Ve kuruluk cinsel olarak rahatsızlık yaratabilirken, daha düzenli ilişki kurmak aslında doğal ıslaklığı teşvik eder.

Vajinal kuruluk rahatsız edici bir durumdur, ancak tedavi edilebilir.

Hakkında Rengi Gül

Uzun yıllardan beri cinsel seks oyuncakları satan bir firmada çalışmaktayım. Burada edindiğim tecrübelerimi sizlere elimden geldiğince doğru bir şekilde aktarmaya çalışıyorum.

İlgini Çekebilir

penis pompası

Penis Pompası Hakkında Merak Edilenler

Penis Pompası Nedir? Penis pompası, erkeklerin penislerini geçici olarak büyütmek veya sertleşme sorunlarını gidermek için …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir