Perşembe , Haziran 13 2024
Cinselliğe başlama yaşı kaç olmalı

Cinselliğe Başlama Yaşı Kaç Olmalı?

Cinselliğe başlama yaşı kaç olmalı? Aslında cinsel olarak aktif olmak için “normal” yaş diye bir şey yoktur. Seks yapıp yapmayacağınıza karar vermek, din, aile ve kişisel değerler, akran etkisi ve ilişkinizin durumu gibi çeşitli faktörlerin etkilediği kişisel bir karardır.

Pek çok ülkede yapılan araştırmalar sonucu yukarıda saydığımız nedenler dolayı cinselliği başlama yaşı farklılık göstermektedir. Örneğin bu oran İngiltere’de 13, bazı kuzey Avrupa ülkelerinde 15 iken Hindistan’da 19’dur. Ülkemizde cinselliğe başlama yaşı ortalama 17 iken yasal olarak dünyada kabul gören rakam 18’dir.

cinsel hormonlar

Ah Şu Cinsel Hormonlar

İnsanların cinsel ilgi alanlarını ilk kez harekete geçirmeye başladıkları yaş biyolojik gelişim, hormon seviyeleri, kültürel faktörler, dini ve ahlaki görüşler, yetiştirme, benlik saygısı, eğitim gibi çok çeşitli faktörlerden etkilenebilir.

Cinsel çekicilik, romantizm ve cinsel istek genellikle ergenlik çağında başlar. Bu, genç cinsel hormonları nedeniyle olur. Bu hormonlar doğumdan beri vücudunuzda bulunur, ancak ergenlik döneminde seviyeleri bir hayli yükselir. Cinsel arzu “uyanır” ve onu keşfetme ihtiyacı hissedersiniz.

Bu durumda cevaplamamız gereken en önemli soru şudur: “Seks yapmaya başlamak için doğru yaş ne zaman?”

Öncelikle acele etmemeniz gerektiğini unutmayın. Doğru kişiyle doğru zamanda cinsel temas, yaşam boyu sürecek önemli bir olaydır, öyleyse hayatınızın geri kalanında sizi rahatsız edecek bir durum yaşamamaya özen göstermelisiniz.

Cinselliğe başlama yaşı

Sadece ne zaman değil neden?

Uzmanlar gençlerin ne zaman cinsel ilişkiye girmeleri gerektiğine dair belirlenmiş kuralların olmadığını ancak neden cinsel ilişkiye girmesi gerektiğine dair iyi kuralların olduğunu söylüyorlar. Ancak gençlerin seks yapıp yapmamaya karar vermeye çalışırken kendilerine sormaları gereken bazı sorular vardır.

  • Seksin sadece evlilik veya başka bir ciddi ilişkide paylaşılması gerektiğine inanıyor muyuz?
  • Seks yapmadan önce iki kişinin aşık olması gerektiğini düşünüyor muyuz?
  • Bir kişinin seks yapmadan önce belirli bir yaşta olması gerektiğine inanıyor muyuz?
  • İstenmeyen hamileliği ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemeye hazır mıyız?
  • Hamilelik veya enfeksiyon meydana gelirse sonuçlarla başa çıkmaya hazır mıyız?
  • İkimiz de ilişkimizin değişmesi için hazır mıyız?

Bu soruların doğru ya da yanlış cevabı yoktur. Cinsel kararlar kişisel inançlar ve değerler meselesidir, ancak dalmaya başlamadan önce bunları derinlemesine düşünmek önemlidir.

Partnerinizle seks hakkındaki görüşleriniz hakkında konuşmak da iyi bir fikirdir. Ve bazen bir ebeveyn, bir arkadaş, profesyonel bir danışman veya sizi önemseyen ve sizin için neyin iyi olacağını düşünen başka biriyle konu hakkında konuşmak yararlı olacaktır.

Hakkında Rengi Gül

Uzun yıllardan beri cinsel seks oyuncakları satan bir firmada çalışmaktayım. Burada edindiğim tecrübelerimi sizlere elimden geldiğince doğru bir şekilde aktarmaya çalışıyorum.

İlgini Çekebilir

penis pompası

Penis Pompası Hakkında Merak Edilenler

Penis Pompası Nedir? Penis pompası, erkeklerin penislerini geçici olarak büyütmek veya sertleşme sorunlarını gidermek için …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir