Perşembe , Haziran 13 2024
Kegel
Kegel Egzersizleri

Kegel Egzersizleri

Kegel Egzersizleri Nedir? Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizleri yapmanın sağlıklı bir yaşam için önemini hepimiz biliyoruz. Egzersizlerin cinsel yaşamınızda da harika değişiklikler yapabileceğini biliyor muydunuz?

Cinsel yaşamı olumlu anlamda etkileyecek pek çok egzersiz var. Bunlar arasında kadınları en çok ilgilendirenden biri Kegel egzersizleridir.

Kegel egzersizleri seks yaşamınızı olumlu yönde değiştirirken, iri doğum, çok sayıda doğum ve menopoz gibi zamanla ortaya çıkabilecek sorunları aşmanıza da yardımcı olacaktır. Ayrıca kegel egzersizleri için kegel topları kullanılabilir.

Kegel Egzersizleri Nedir?

Kegel egzersizi, pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi amacıyla yapılan egzersizlerdir.  Kegel egzersizi nedir sorusunu cevaplamadan önce pelvik taban kaslarının yerini belirtmekte fayda var.

İdrarınızı yaparken istediğiniz zaman durabilmenizi sağlayan kaslar pelvik taban kaslarıdır. Fakat zaman içinde bu kaslar gevşemeye başlar ve bu da İdrar kaçırma (hapşırdığınızda veya güldüğünüzde işemek şeklinde), bel ağrısı, gerginlik ve stres bunlardan sadece birkaç tanesidir.

Pelvik taban kas gücünü iyileştirerek, hamilelik ve doğum, yaşlanma, kilo alımı nedeniyle ortaya çıkabilecek idrar kaçırma, dışkı kaçırma ve rahim sarkması dahil olmak üzere birçok yaygın pelvik taban bozukluğunu önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilirsiniz.

kegel egzersizi
Kegel Egzersizleri

Cinsel Yaşama Katkısı

Kegel egzersizleri daha iyi orgazm olmanıza yardımcı olabilir. Bu egzersizler pelvik kaslarınızı güçlendirir ve ayrıca vajinal kasları sıkılaştırır. Bu şekilde daha iyi ve daha tatmin edici seks yaşamına kavuşabilirsiniz.

Erken Boşalmayı Önlüyor

Kegel egzersizlerinin erkeklerin de erken boşalma sorunu ile başa çıkmasına yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Erkekler Kegel egzersizleri yaptığında, daha uzun ereksiyonlara ulaşabilir ve erken boşalma sorunundan kurtulabilirler.

Kegel Egzersizleri  Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizleri nasıl yapılır: İdrar yapmak için hangi kası kullandığınızı hiç fark ettiniz mi? Bunlar, Kegel egzersizleri yaparken egzersiz yapmanız gereken kaslardır. Kegel egzersizi yapmak için kaslarınızı kasın ve 10 ila 15 saniye tutun. Sonra onları serbest bırakın. Bunu günde yaklaşık 10 kez ve yaklaşık 2-3 kez yapın.

Kegel egzersizlerinin en iyi yanı, bunların herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerde kimse fark etmeden yapılabilmesidir!

  1. Öncelikle, kalça veya uyluk kaslarınızı kullanmadan yukarıda anlatıldığı gibi pelvik taban kaslarınızı sıkın. 5 saniye veya elinizden geldiğince sıkı tutun (maksimum 10 saniyeye kadar). Kasılmayı serbest bırakın ve kasılmanın en az aynı süresi boyunca dinlenin. ‘Sıkın, tutun ve bırakın’ işlemini olabildiğince çok tekrarlayın (maksimum 8-10 tekrara kadar). Bunlara sürekli kasılmalar denir.
  2. İkinci olarak, pelvik taban egzersizini yapın, ancak hızlıca sıkın ve sonra bırakın. Bir sonrakinden 1-2 saniye önce dinlenin. Bunlara hızlı kasılmalar denir. Egzersizleri herhangi bir pozisyonda yapabilirsiniz ancak aşağıda belirtilen pozisyonlarda yapılırsa daha etkili olacaktır. Bu pozisyonların her birinde böyle 8-10 tekrar yapın, en az 6 ay boyunca günde 3 kez devam edin.

Bu egzersizleri düzenli yaparsanız zamanla daha da kolaylaşacak ve bunları otururken veya ayakta dururken yapabileceğinizi göreceksiniz.

Örneğin araba kullanırken, bilgisayarda çalışırken veya uzun kuyruklarda beklerken yapabilirsiniz. Bir süre bağırsak / mesane kontrolünde gözle görülür bir değişiklik göremeyebileceğinizi lütfen unutmayın.

Bazı durumlarda sonuçları görmek birkaç ay sürebilir. Ancak kegel egzersizlerinin yaşamınızı nasıl olumlu etkilediğine kesinlikle şahit olacaksınız.

Erkekler İçin Faydaları

Erkekler de kadınlar için tanımlanan egzersizlerin benzerini yaparak bu kas ağını eğitebilirler. Pelvik kasları güçlü erkeklerde şu özellikler gelişir:

  1. Ereksiyon uzun süre denetim altına alınabiliyor.
  2. Boşalmadan art arda orgazm görülebiliyor.
  3. Orgazm sırasında pelvik kaslarının sıkılması, hem alınan hazzı hem de orgazmın süresini uzatıyor.
  4. Çok daha kolay ereksiyona geçilebiliyor.

Hakkında Rengi Gül

Uzun yıllardan beri cinsel seks oyuncakları satan bir firmada çalışmaktayım. Burada edindiğim tecrübelerimi sizlere elimden geldiğince doğru bir şekilde aktarmaya çalışıyorum.

İlgini Çekebilir

penis pompası

Penis Pompası Hakkında Merak Edilenler

Penis Pompası Nedir? Penis pompası, erkeklerin penislerini geçici olarak büyütmek veya sertleşme sorunlarını gidermek için …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir