Pazartesi , Mayıs 27 2024
kızlık zarı nedir

Kızlık Zarı Nedir? Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı olarak bilinen bu küçük deri kıvrımı, genellikle kültürler arasında bekaretin bir göstergesi olarak kabul edilir. Bununla birlikte, kızlık zarının tıbbi anlamı ile onun rolü hakkındaki kültürel yorumumuz arasındaki boşluk çok büyüktür. Bu yazıda kızlık zarı ile ilgili beş gerçeğe bir göz atacağız, “kızlık zarı nedir?” Sorusuna cevap vereceğiz, kızlık zarının anlamını açıklayacağız ve mitleri kesin olarak çürüteceğiz!,

Kızlık zarı vajinayı örtmez

Önce kızlık zarının anlamına bir göz atalım. Yunanca zar anlamına gelen kelimeden gelen kızlık zarı, vajina açıklığının içinde bulunan küçük bir deri parçasıdır. İsminin aksine kızlık zarı tam olarak vajina açıklığını örten tam bir zar değildir. Aksi halde cinsel birleşme yaşanmamış olan kadınların vajinalarından adet kanı geçemezdi.

Aslında pek çok kadın kadın kızlık zarı delikli olarak doğar ve çok az sayıda kadın, deliksiz kızlık zarı denen şeyle doğar ve adetin geçebilmesi için küçük bir ameliyat gerektirebilir. Bununla birlikte, çoğumuz için kızlık zarı daha çok delikli (veya bazı durumlarda birkaç delikli) bir halka şeklindedir. Bu bizi bir sonraki kızlık zarı gerçeğimize götürür….

Kızlık zarlarının görünüşleri çok farklıdır

Tıpkı vulva gibi, kızlık zarlarının hepsi aynı görünmez. Bazıları diğerlerinden daha büyük olabilir, bazıları saçaklı, bazıları ise daha lobludur. Bazılarının yuvarlak delikleri, bazılarının ise yarım ay şeklinde delikleri vardır. Kızlık zarının neye benzediğine gelince, bir “normal” standardı yoktur. Aslında, bir kızlık zarının belirli bir şekilde görünmesi gerektiği fikri özellikle zararlıdır, bu konuyu yazının ilerleyen kısımlarında ele alacağız.

Kızlık zarınızın olup olmadığını veya neye benzediğini merak ediyorsanız, el aynası ve el feneriyle bakabilirsiniz. Vajinanın dudaklarını ayırıp vajinal yolun içine bakarsanız kızlık zarını görmeniz mümkün olabilir. Ancak kızlık zarınızı bulamazsanız endişelenmeyin, çünkü bu deri kıvrımı küçüktür ve bazı durumlarda hiç görünmeyebilir.

Kızlık zarı esner, bozulmaz

İlk kez seks yaptığımızda kızlık zarının bozulduğundan sık sık bahsederiz. Bununla birlikte, kızlık zarı zaten delinmiştir. Kan, tampon ve parmakların kızlık zarı kaybolmadan vajinal geçide geçebileceğini biliyoruz. İlk kez cinsel birleşme (penetratif seks) yaşadığınızda aslında hiçbir şey kaybolmaz, kızlık zarı basitçe esneyebilir.

Herkesin kızlık zarı yoktur

Bazı kadınlar çok küçük bir kızlık zarı ile veya hiç kızlık zarı olmadan doğarlar. Bu tamamen sağlıklıdır ve herhangi bir şeyi kaçırdıkları veya tıbbi bakıma ihtiyaç duydukları anlamına gelmez. Birçoğumuz için kızlık zarımız, ister spordan, ister kendi kendini keşfetmekten, isterse tampon gibi adet ürünlerini kullanarak, penetratif seks yapmadan çok önce esneyebilir.

Bu gerçek,bekaret hakkında konuşulan ve kabul edilen bazı düşüncelerden epey uzaktır aslında. Gerçekte, kadın vücudunda fizikse olarak hiçbir şey kaybolmaz ve ilk kez seks yapmamız çoğumuz için önemli olsa da, vücudumuzda biyolojik bir değişiklik yaşamamışızdır.

kızlık zarı testi yapmak

Bekaret testleri tıbbi olarak tanınmaz

Bu konuda Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları ve kadın derneklerince, bekaret testi konusunda kamuoyu oluşturulmaya çalışılıyor. Bunun nedeni, bir kadının sadece vajinasına bakarak seks yapıp yapmadığının anlaşılamamasıdır. Daha önce bahsedildiği gibi, her kızlık zarı farklı görünür, bu nedenle penetrasyon kanıtı bulmak için belirlenmiş bir standart yoktur.

İlk seksle birlikte kızlık zarının bozulduğu düşüncesi, aynı zamanda ilk seferimizin acı verici olması gerektiği inancına da yol açmıştır. Gerçekte, penetrasyon sırasında ağrı, kızlık zarının gerilmesinden çok anksiyeteden veya cinsel deneyimsizlikten kaynaklanır.

Tıbbi açıdan doğru bir bekaret muayenesi bulunmamakla birlikte, bazı kültürler “bekaret testi” yapmaya devam etmektedir. Dünya Sağlık Örgütü bekaret testinin bir insan hakları ihlali olduğunu ilan etti. Zorla bekaret testi gibi uygulamalardan uzak olduğumuzu hissediyor olsak da, bu her yerde kadınları ve kızları etkileyebilecek dünya çapında bir sorundur. Kendi üreme sağlığımızı anlamak, efsaneler ve yanlış bilgilerle baş etmenin harika bir yoludur.

Hakkında Rengi Gül

Uzun yıllardan beri cinsel seks oyuncakları satan bir firmada çalışmaktayım. Burada edindiğim tecrübelerimi sizlere elimden geldiğince doğru bir şekilde aktarmaya çalışıyorum.

İlgini Çekebilir

penis pompası

Penis Pompası Hakkında Merak Edilenler

Penis Pompası Nedir? Penis pompası, erkeklerin penislerini geçici olarak büyütmek veya sertleşme sorunlarını gidermek için …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir