Pazar , Nisan 21 2024
Prezervatif

Prezervatifler Hakkında Her Şey

Prezervatif Nedir? Prezervatifler Nasıl Kullanılır?

Erkek prezervatifleri, cinsel ilişki sırasında HIV (AIDS) ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların (CYBE) bulaşmasını azaltmaya yönelik yaygın ve kanıtlanmış tek yöntemdir. Prezervatifler Dünyadaki sağlık kuruluşları, hamileliğin ve HIV / STI’lerin önlenmesi için kondom kullanımını tavsiye etmektedir.

Prezervatif nedir?
Prezervatifler nasıl kullanılır?

prezervatiflerin diğer bir adı ise halk dilinde kondom yada Condom olarak ta bilinmektedir. Yaygın olarak bulunmamasına rağmen, kadın kondomları da istenmeyen gebelik ve CYBE’lere karşı koruma sağlar.

Kadın prezervatifi kadınlara kontrasepsiyon (doğum kontrol yöntemlerinin tümü) ve STI önleme konusunda daha fazla kontrol sunmaktadır.

Prezervatifler, insanlar bunları doğru ve tutarlı bir şekilde kullandıklarında etkilidir. Cinsel yolla bulaşmayı önlemek için en emin yol cinsel ilişkiden kaçınmak ya da test edilmiş ve cinsel yolla bulaşan herhangi bir enfeksiyonu olmayan bir eş ile uzun süreli karşılıklı tek eşli ilişki içinde olmaktır. Cinsel olarak aktif olmayı seçen kişilerin, risklerini azaltmak için bilgiye ve seçeneklere erişimleri olmalıdır.

Yapılacaklar:

 1. Sadece lateks veya poliüretan (plastik) prezervatif kullanın.
 2. Prezervatifleri serin ve kuru bir yerde saklayın.
 3. Bir partnerin cinsel organlarıyla herhangi bir temas kurmadan önce kondomu penisinize sokun.
 4. Vajinada rahatsızlık duyuyorsanız veya prezervatifler yırtılmaya eğilimliyse, lateks prezervatife bol miktarda yağ kullanın. Lateks prezervatifli yağ bazlı ürünler . Su bazlı kayganlaştırıcılar prezervatif dostudur. Ancak anal ilişki için silikon bazlı kayganlaştırıcıları kullanmayı düşünün.
 5. Prezervatifi seks yaptıktan sonra çekmeden önce penisin tabanında tutun.
 6. Kondomu kullanıldıktan sonra atın.

Yapılmayacaklar:

 1. Tarihi geçmiş prezervatif kullanmayın. Son kullanma tarihini dikkatlice kontrol edin. Eski prezervatifler delik, kırılgan veya zayıf olabilir ve daha kolay delinebilir.
 2. Prezervatifi penise takmadan önce rulosundan açmayın.
 3. Prezervatifleri cüzdanınız veya arabanız gibi sıcak yerlerde bırakmayın.
 4. Lateks prezervatifli yağlayıcılar olarak bilinen bebek veya yemeklik yağları, el losyonu veya vazelin gibi yağ bazlı ürünler ile kullanmayın. Yağ hızla lateksi zayıflatır ve kondomların delinmesine neden olabilir.
 5. Kullanılmış prezervatif kullanmayın. Her cinsel birleşme için yeni bir prezervatif kullanın.
 6. Cildin tahriş olmasına veya cildin CYBE’ye daha duyarlı olmasına neden olan küçük tahrişlere yol açabileceğinden, düzenli olarak nonoxynol-9 (“N-9”) adı verilen sperm öldürücü yağları kullanmayın.

Hakkında Rengi Gül

Uzun yıllardan beri cinsel seks oyuncakları satan bir firmada çalışmaktayım. Burada edindiğim tecrübelerimi sizlere elimden geldiğince doğru bir şekilde aktarmaya çalışıyorum.

İlgini Çekebilir

penis pompası

Penis Pompası Hakkında Merak Edilenler

Penis Pompası Nedir? Penis pompası, erkeklerin penislerini geçici olarak büyütmek veya sertleşme sorunlarını gidermek için …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir