Pazartesi , Mayıs 27 2024
biseksuellik ne demek

Biseksüellik nedir? Biseksüel Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız

Biseksüel Nedir? Biseksüel Ne Demektir?

Biseksüellik nedir? Günümüzde Biseksüellik kişinin kendi cinsiyetine ve diğer cinsiyetten kişilere duyduğu cinsel ve duygusal çekim olarak tanımlamaktadır.

Biseksüellerle ilgili en yaygın algı, biseksüellerin temelde heteroseksüeller ve egzotik maceralara meraklı ya da gerçek yönelimlerini kabul edemeyen ya da kabul etmeye isteksiz geyler olduklarıdır. Bununla birlikte, terapistler ve araştırmacıların yanı sıra artan sayıda biseksüel için bu doğru değildir. Biseksüelliğin gerçeklikten bir kaçış olmadığı, kendine ait meşru bir kimliği olduğu konusunda ısrar ediyorlar.

biseksüellik nedir

Biseksüelliği Tanımlamak

Biseksüellik yalnızca genel bir terimdir, çünkü bireyler arasında pek çok farklılık vardır. Örneğin, erkeklere ve kadınlara ilgi duyan insanlar kendilerini mutlaka biseksüel olarak etiketlemeyebilirler – kendilerini esas olarak heteroseksüel veya gey olarak görebilirler veya cinselliklerini tanımlamak için herhangi bir etiket benimsemeyebilirler.

Diğer durumlarda, bir kişi erkeklere ve kadınlara karşı cinsel duygulara sahip olabilir, ancak yalnızca bir cinsiyetten insanlarla seks yapabilir veya seksten tamamen uzak durabilir.

Biseksüel bir kişi bir cinsiyete karşı diğerine göre daha güçlü hislere sahip olabileceğinden, çekim her zaman eşit ağırlıkta değildir. Bireyler arasındaki cinsel kimya karmaşık ve öngörülemez olduğu için bu, tanıştıkları kişilere göre değişebilir.

Biseksüel Miyim?

Biseksüelliğinizi sorguluyorsanız, kendinize sorabileceğiniz bazı sorular şunlardır:

 1. Her iki cinsiyetten de etkileniyor muyum?
 2. Biseksüellik deneyimleri düşünmek eğlenceli mi yoksa heyecanlı mı?
 3. Biseksüellik olma düşüncesi beni iyi hissettiriyor mu?
 4. Uzun vadede kendimi herhangi bir cinsiyette görebilir miyim?
 5. Cinsiyet benim için romantik ve önemli mi?
 6. Kendimi diğer biseksüel kişi (ünlüler, karakterler veya tanıdığım insanlar) ile özdeşleştiriyor muyum?

Biseksüellik ne kadar yaygındır?

Biseksüellik ne kadar yaygındır?

Biseksüellik sanılanın aksine eşcinsellikten daha yaygındır.Ancak biseksüellerin sayısına ilişkin istatistikler güvenilmezdir, çünkü bu tür davranışlarda bulunan insanlar kendilerini genellikle biseksüel olarak adlandırmazlar.

Alfred Kinsey’in 40’lı ve 50’li yıllardaki Amerikan orta sınıf cinsel geleneklerindeki klasik araştırmaları, görüşülen erkeklerin yaklaşık yüzde 46’sının ve kadınların yüzde 12’sinin her iki cinsiyetle de cinsel deneyim yaşadığını ortaya koydu.

2013 yılında yapılan bir araştırmada 1.197 LGBT yetişkine en çok hangi yönelimle özdeşleştikleri soruldu. Katılımcıların yüzde 40’ının biseksüel olarak tanımladığını buldular. Bu arada, yüzde 36’sı gey erkek, yüzde 19’u lezbiyen ve yüzde 5’i trans olarak tanımlandı.

Bu veriler sadece bir çalışmanın ürünü ancak yine de biseksüelliğin ne kadar yaygın olduğu hakkında bir fikir veriyor.

Biseksüellik hakkında nasıl konuşulur?

Gerçekte cinsel kimlik; arzu, fantezi, davranış ve inançtan oluşan karmaşık bir örgüdür; herhangi bir ipliği çekmek kumaşı bozar. Kişinin kendi cinsel yönelimini tanımlaması bile zor olabilir.

Cinsellik bir beden edimi olduğu kadar bir zihin halidir. İnsanlar birine ilgi duyabilir, ancak suçluluk veya utançtan dolayı arzularına göre hareket etmeye isteksiz olabilir; tersine, diğerleri gerçek duygularına aykırı davranabilir.

Açılmak kişisel bir karardır. Herkese veya herhangi birine biseksüel olduğunuzu bildiğinizi söylemek zorunda değilsiniz. Ancak bu konuda konuşmak  istiyorsanız, işte bunu kolaylaştırmak için bazı ipuçları.

 • Bir plan yapın. Açılmanın gerçekten doğru ya da yanlış bir yolu yoktur. İnsanlara yüz yüze, bir mektupla veya mesajla anlatabilirsiniz.
 • Yavaşlayın. Önce güvendiğiniz birkaç kişiye söyleyin. Bu, herkese aynı anda söylemekten daha kolay olabilir.
 • Ne söylemek istediğinize ve onlara haber vermek isteyip istemediğinize karar verin.
 • Tepkilerine hazırlıklı olun. Mükemmel bir dünyada, arkadaşlarınız ve aileniz sizin için süper destekleyici ve mutlu olacaktır. Ancak bu her zaman gerçekleşmeyebilir. Kim ne derse desin, geçerli olduğunuzu, arandığınızı ve sevildiğinizi bilin.

biseksüellik nedir?

Biseksüel bir kişi için sorunlar ortaya çıkıyor

Biseksüel olarak ortaya çıkmak uzun ve devam eden bir süreç olabilir. Biseksüel olarak çıkan bir kişi, kararını veremiyor olarak düşünülebilir ve bunun için eleştirilere maruz kalabilir. Ayrıca, gösterilecek bariz bir biseksüellik belirtisi olmadığından, şüpheci aile üyelerini ve arkadaşlarını gerçekten biseksüel olduğunuza ikna etmek zor olabilir.

Uzun süreli bir ilişki içinde olan bir kişinin, mevcut partnerinin cinsiyetine bağlı olarak, genellikle gey veya heteroseksüel olduğu varsayılır.

Kendinizi biseksüel olarak hissediyorsanız, davranış şeklinizden bağımsız olarak bu sizin gerçeğinizdir. Benzer şekilde, kendinizi eşcinsel veya heteroseksüel olarak hissediyorsanız, cinsel veya romantik davranışlarınız veya ilgi alanlarınız birden çok cinsiyetten insanları içeriyor olsa bile, bu sizin gerçeğinizdir.

Zarar Veren Efsaneler

Biseksüellik uzun zamandır yanlış anlaşılmış ve marjinalize edilmiş, bu da birçok zararlı efsaneye yol açmıştır. İşte bazı gerçekler:

 • Biseksüellik gerçektir; bu bir yanılsama değildir ve ille de bir aşama değildir.
 • Biseksüel insanlar da en az herkes kadar tek eşlidir.Birden fazla cinsiyete ilgi duymak, bir kişinin aynı anda birden fazla cinsiyetten insanlarla ilişki içinde olması gerektiği anlamına gelmez. Benzer şekilde, biseksüel insanlar doğaları gereği diğer insanlardan daha fazla karışık değildir.
 • Tek eşli olmak, bir kişinin biseksüelliğini ortadan kaldırmaz.Tek eşli bir ilişki içinde olmak, bir kişinin cinsel yönelimini veya kimliğini değiştirmez.

Biseksüel kişilere yönelik ayrımcılık ve önyargı

Biseksüel insanlar hem heteroseksüel hem de gey topluluklardan ayrımcılık yaşayabilirler. Biseksüeller genellikle hem heteroseksüellerde hem de geylerde gerginliğe, hoşnutsuzluğa ve düşmanlığa zemin yaratırken bilim adamları tarafından neredeyse görmezden gelinir.

Biseksüel olan bir kişi, tercih ettiği cinsiyeti seçmek için sosyal baskı hissedebilir. Bazı insanlar, aileden, arkadaşlardan ve daha geniş topluluktan gelen önyargı korkusundan dolayı biseksüel duyguları veya deneyimleri kabul etmekte tereddüt edebilir.

Biseksüellik için destek bulmak

Biseksüel olabileceğinizi, kafanızın karıştığını veya ayrımcılık yaşadığınızı düşünüyorsanız, güvendiğiniz insanlarla bunu konuşmak faydalı olabilir. Ayrıca destek alabileceğiniz LGBTIQ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transseksüel, İnterseks ve Queer) kuruluşları vardır.

Hakkında Rengi Gül

Uzun yıllardan beri cinsel seks oyuncakları satan bir firmada çalışmaktayım. Burada edindiğim tecrübelerimi sizlere elimden geldiğince doğru bir şekilde aktarmaya çalışıyorum.

İlgini Çekebilir

penis pompası

Penis Pompası Hakkında Merak Edilenler

Penis Pompası Nedir? Penis pompası, erkeklerin penislerini geçici olarak büyütmek veya sertleşme sorunlarını gidermek için …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir