Pazar , Nisan 21 2024
diyabet seks

Diyabet Seks Hayatınızı Nasıl Etkiler?

Diyabet diğer adı ile şeker hastalığı Kronik koşullar ile seks arasındaki ilişkinin yaşamsal bir önemi yoktur. Fakat  bununla birlikte, bir kişinin karşılaşabileceği diğer problemler ne olursa olsun, yaşam kalitesini korumak söz konusu olduğunda, sağlıklı cinsellik listenin başında bulunur.

Tip 2 diyabetli insanlar için durum  farklı değildir. Diyabetli kişileri etkileyen cinsellik sorunlarını tanımak ve ele almak önemlidir. Tip 2 diyabet, her iki cinsiyette de cinsel komplikasyonlara neden olabilir.

Diyabet cinsel hayat

Hem erkekleri hem de kadınları etkileyen cinsel sağlık sorunları

Tip 2 diyabetli kişilerde görülen yaygın bir cinsel sağlık sorunu, libidoda bir azalma veya bir cinsel dürtü kaybıdır. Birisi bir tip 2 diyabet teşhisi öncesinde gelişen bir cinsel dürtü ve tatmin edici bir cinsel yaşam varsa, sinir bozucu olabilir.

Tip 2 diyabet ile ilişkili düşük libido nedenleri şunlardır:

  • Yüksek tansiyon veya depresyon için ilaçların yan etkileri
  • Enerji eksikliği
  • Depresyon
  • Hormonal değişiklikler
  • Stres, kaygı ve ilişki sorunları

Diyabetik Nöropati

Diyabetle ilişkili bir tür sinir hasarı olan diyabetik nöropati, cinsel sorunlara neden olabilir. Genital bölgede uyuşukluk, ağrı ya da duygu eksikliği de oluşabilir. Bu erken boşalmaya yol açabilir.

Nöropati ayrıca orgazmı engelleyebilir  veya cinsel uyarım hissetmeyi zorlaştırabilir. Bu yan etkiler, cinsel acı verebilir veya cinsel ilişkiyi zorlayıcı hale getirebilir.

İlişki ile ilgili konular

Eşler arasında herhangi bir cinsel sorunla ilgili iletişim önemlidir. İletişim eksikliği, bir ilişkinin cinsel ve özel yönüne zarar verebilir.

Bir sağlık durumu, çiftlerin ilişkiyi cinsel olarak kontrol etmesini kolaylaştırabilir. Bazen bir çözüm aramaktan ziyade konu hakkında konuşmaktan kaçınmak daha kolay görünebilir.

Bir partner diğerinin birincil bakıcısı olursa, bu durum birbirlerine bakış açılarını da değiştirebilir. Ancak “Hasta” ve “bakıcı” rollerine kapılmak  romantizmin kaybolmasına yol açabilir.

Bir partner diğerinin birincil bakıcısı olursa, birbirlerini nasıl gördüklerini de değiştirebilirler. “Hasta” ve “bakıcı” rollerine kapılmak ve romantizmin kaybolmasına izin vermek kolaydır.

Seks Diyabet

Erkeklere özgü cinsel sağlık sorunları

Diyabetli erkeklerin en sık bildirilen cinsel sağlık sorunu erken boşalmadır. Bir erkek, erken boşalma için tedavi görmek istediğinde, ilk olarak diyabet vakaları teşhis edilir.

Boşalma olana kadar ereksiyona ulaşılamaması veya sürdürülmemesi sinirler, kaslar veya vasküler yapılara zarar verebilir. Cleveland Kliniği’ne göre, diyabetli erkeklerin yaklaşık yarısı bir noktada erken boşalma deneyimi yaşamıştır.

Bazı ilaçların yan etkileri, aynı zamanda erken boşalmaya neden olan testosteron seviyelerini de değiştirebilir. Diyabete eşlik eden diğer durumlar da erken boşalmaya katkıda bulunabilir. Bu sorunlar şöyle sıralanır:

  1. Şişmanlık
  2. Yüksek tansiyon
  3. Depresyon, düşük benlik saygısı ve kaygı
  4. Etkin olmamak veya yeterli egzersiz yapmamak
  5. Geriye boşalma

Geriye boşalma, erkeklerin tip 2 diyabetin bir komplikasyonu olarak yaşayabilecekleri başka bir cinsel sağlık sorunudur. Sperm, penis dışı yerine mesaneye boşalır.

Buna iç sfinkter kaslarınızın düzgün çalışmaması neden olur. Bu kaslar vücuttaki geçişleri açmak ve kapatmaktan sorumludur. Anormal derecede yüksek glikoz seviyeleri sfinkter kaslarına sinir hasarına neden olur. Ayrıca mesane tamamen kapanmayabilir ve bu da boşalmanın penisin dışına çıkmak yerine mesaneye gitmesine neden olabilir.

Kadınlara özgü cinsel sağlık sorunlar

Kadınlara özgü cinsel sağlık sorunları

Kadınlar için, tip 2 diyabet ile gelen en yaygın cinsel sağlık sorunu vajinal kuruluktur. Bu hormonal değişikliklerin veya genital organlara kan akışının azalmasının bir sonucu olabilir.

Diyabet, kadınlarda vajinal enfeksiyon ve inflamasyon (iltihap) oranlarını artırır. Bunların ikisi de cinsel ilişkide acı verebilir. Mesaneye yönelik sinir hasarı da cinsel ilişki sırasında idrar tutamamaya neden olabilir.

Diyabetli kadınların da daha sık idrar yolu enfeksiyonlarına  sahip olma olasılığı daha yüksektir. Bu da cinsel açıdan acı verici ve rahatsız edici olabilir.

Tip 2 diyabetin cinsel yaşamını ele geçirmesi

Tip 2 diyabetin cinsel yaşamını ele geçirmesini önleyebilir miyiz?

Tip 2 diyabet ile ortaya çıkan cinsel sorunlar sinir bozucu ve endişe verici olabilir. Cinsel yaşamdan vazgeçmenin, bu sorunla  başa çıkmaktan daha kolay olduğunu düşünebilirsiniz.

Ancak, tip 2 diyabet olmasına rağmen aktif bir cinsel yaşam sürdürebilirsiniz. Yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar ve eşinizle iletişiminizi artırmak, yapabileceğiniz şeylerden sadece birkaçıdır.

diyabet seks

Farklı bir saat deneyin

Düşük enerji ve yorgunluk bir problemse, enerjinizin zirvede olduğu günün farklı bir saatinde seks yapmayı deneyin. Gece her zaman doğru zaman olmayabilir. Uzun bir günden sonra ve diyabetle birlikte gelen ek yorgunluktan dolayı, enerjiye sahip olabileceğiniz en son şey sekstir.

Sabahları veya öğleden sonraları seks yapmayı deneyin. Sizin için en uygun olanı görmek için bu seçeneklerini deneyimleyin.

Hakkında Rengi Gül

Uzun yıllardan beri cinsel seks oyuncakları satan bir firmada çalışmaktayım. Burada edindiğim tecrübelerimi sizlere elimden geldiğince doğru bir şekilde aktarmaya çalışıyorum.

İlgini Çekebilir

penis pompası

Penis Pompası Hakkında Merak Edilenler

Penis Pompası Nedir? Penis pompası, erkeklerin penislerini geçici olarak büyütmek veya sertleşme sorunlarını gidermek için …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir