Perşembe , Haziran 13 2024
Genital Uçuk Nedir?

Genital Uçuk Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Genital Uçuk (Herpes), kabarcıklara ve yaralara neden olabilen, yaygın olarak cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur (STI). Ne yazık ki, genital uçuk için bir çare yoktur, ancak prezervatif ve diğer güvenli seks önlemleri kullanmak, ona  bulaşma ve yayılma şansını azaltabilir.

Genital Uçuk (Herpes) nedir?

Genital Uçuk, herpes simplex virüsünün neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Virüsün korunmasız oral, anal veya vajinal seks dahil olmak üzere ya da soğuk algınlığı olan birini öpmek gibi yakın cilt temasından alırsınız. Genellikle (ama her zaman değil), virüse sahip insanlar, cinsel organları, anüsleri veya ağızları üzerinde küçük ağrılı yaralar oluştuğu zaman fark edeceklerdir.

Herpes virüsünün iki şekli vardır:

Tip 1, ağız ve yüzdeki yaralara neden olur ve sıklıkla “soğuk yaralar” olarak adlandırılır.

Tip 2 daha sık görülür ve genital bölgede yaralara neden olur.

Genital Uçuk Belirtileri

Genital Uçuk Belirtileri

Dudaklarınız, cinsel organınız veya anüsün kaşınır veya karıncalanır. Kaşıntının olduğu yerde k kabarcıklarortaya çıkar. Bunlar genellikle patlar ve yerini ağrılı bir yaraya bırakır.

Kabarcıklar veya yaralar oluşmaya başladığında aynı zamanda hem çok ateşli hem de çok yorgun ve tükenmiş hissedebilirsiniz.

Genital Uçuk İçin Test ve Tedavi

Bir hekim tarafından yapılacak fiziksel muayene ve ardından yapılacak testler ile hastalığa tanı konur. Tanı için kullanılan testler; viral kültür, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi ve kan testidir.

Yakın zamanda ilk defa bir kişiyle korunmasız cinsel ilişkiye girdiyseniz, herhangi bir semptomunuz olmasa bile cinsel sağlık kontrolü yaptırmanız önemlidir.

Eğer genital uçuk virüsü aldıysanız bir süre sizinle birlikte yaşayacaktır. Çünkü bu hastalığın tam bir tedavisi yoktur.  Neyse ki, yaraların yayılma durumu zamanla daha az sıklıkta ve daha az acı verici olacaktır.

Virüsle nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek için doktorunuzla konuşun ve kendinize iyi  bakmaya çalışın.

Herpes Yayılmasını Durdurma

Herpes Yayılmasını Durdurma

Herpes virüsüne yakalanmaktan korunmanın en iyi yolu prezervatif kullanmaktır. Cinsel organlarında kabarcıklar olan biriyle cinsel ilişkiye giriyorsanız, kondomun bu alanı iyice kapladığından emin olun ve doğrudan ciltle temas ettirmeyin. Hastalığı kapmanız durumunda  veya yayılmasını önlemek için de bağışıklık sisteminizi güçlendirmeli, aşırı alkol, aşırı yorgunluk, beslenme bozukluğu, stres gibi durumlardan uzak kalmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca hastalığı aldığınızı düşündüğünüz kişiye de durumu mutlaka haber vermelisiniz.

Hakkında Rengi Gül

Uzun yıllardan beri cinsel seks oyuncakları satan bir firmada çalışmaktayım. Burada edindiğim tecrübelerimi sizlere elimden geldiğince doğru bir şekilde aktarmaya çalışıyorum.

İlgini Çekebilir

penis pompası

Penis Pompası Hakkında Merak Edilenler

Penis Pompası Nedir? Penis pompası, erkeklerin penislerini geçici olarak büyütmek veya sertleşme sorunlarını gidermek için …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir