Perşembe , Haziran 13 2024
Cinsel Yaşam

Mutlu Bir Cinsel Yaşam İçin Yapmanız Gerekenler

Mutlu Bir Cinsel Yaşam İçin 20 İpucu

Mutlu bir cinsel yaşam için yapmanız gerekenleri sizlere kısaca maddeler halinde bahsetmek istiyorum. Son zamanlarda yatak odasında biraz cansız ve monoton mu hissediyorsunuz? Fiziksel ve ruhsal sağlığınız cinsel yaşamınızda büyük bir etkiye sahiptir.

Sizler için seks hayatınızı geliştirmeye yardımcı olabilecek 20 ipucu topladık. Ne için bekliyorsunuz? Haydi yatak odanızda yeni bir dönem başlasın.

Kegel egzersizlerini yapın

 1. Kegel egzersizlerini yapın

Kegel (pelvik taban kasları) egzersizlerini duymuş olabilirsiniz, peki ama nedir bu egzersizler? Hamilelik ve yaş gibi çeşitli faktörler zamanla bu kasları zayıflatır.

Eğer bu egzersizlerle pelvik kaslarınızı güçlü tutarsanız bu kaslar sadece incontinence (çiş tutamama) riskini azaltmaz, aynı zamanda cinsel yaşamınıza da müthiş fayda sağlayabilir.

Sekse bir rutin gibi davranmayın

 1. Sekse bir rutin gibi davranmayın

Yorucu programlar arasında zaman bulmak genellikle zor olsa da, sekse bir angarya ya da rutin  gibi davranırsanız, bir görev olarak düşünürseniz, kendiliğindenlik veya tutkuyu azaltmış olursunuz.

Yayınlanan bir çalışmaya göre, çiftler arasındaki daha fazla seks mutlaka daha fazla mutluluk vermiyor. Sebep? Çünkü çoğu çifte göre bunu yapmak, seksi bir angarya gibi hissettiriyor. Sekse zaman ayırın, ama kendiliğindenliği koruyun. Şifre: spontane ve tutkulu seks.

Uzmanlardan yardım alın

 1. Uzmanlardan yardım alın

Partnerinize açılmakta güçlük mü çekiyorsunuz? Eşinizin sizden  daha çok seks istediğinden mi endişeleniyorsunuz? Geriye dönük ilişki sorunlarınız mı var?

Uzmandan yardım alma fikrini ihlal etmeyin. İkiniz de çiftin terapisinden ya da seks terapisinden faydalanabilirsiniz.

Ön sevişme

 1. Ön sevişme

Spotane cinsel ilişkide yanlış bir şey yoktur, ancak kadınların uyarılma süreleri genellikle erkeklerden biraz daha geçtir. Tam bir uyarılma noktasına ulaşmak, ikiniz için daha büyük bir cinsel deneyim (ve bir orgazm) sağlayacaktır. Öyleyse ön sevişmeyi reddetmeyin.

Ön sevişme, genital organlara kan akışını harekete geçirir, bu da daha güçlü orgazmlar ve genel olarak daha fazla cinsel haz sağlar. Ayrıca ön sevişmede seks oyuncakları kullanabilirsiniz.

Testlerinizi yaptırın

 1. Testlerinizi yaptırın

Bu sadece STD’leri (cinsel yolla bulaşan hastalık tarama testi) içermez, ancak size çok şey kazandırır.. Düzenli tıbbi testler, cinsel yaşamınızın tatsız olmasına neden olabilecek altta yatan koşulları ortaya çıkarabilir.

Sertleşme veya erken boşalma sorunlarının altında, kardiyovasküler problemler olabilir. Veya ağrılı cinsel birleşme jinekolojik sorunları gösterebilir. Bu yüzden yıllık sağlık kontrollerini atlamayın.

jinokoloğ

 1. Bir şey sizi rahatsız ediyorsa doktorunuzla veya jinokoloğunuzla ile konuşun

Seks yaparken garip bir akıntı ya da garip bir kramp mı yaşıyorsunuz? Bu bilgiyi doktorunuzdan veya jinekologlardan saklamayın. Uzmanlar bu tür problemlerle başa çıkmak için eğitilmişlerdir ve bunları anlatırken utanmanıza gerek yoktur, özellikle de cinsel yaşamınızı bozabilecek ve daha ciddi bir sorun yaratabilecek bir durum söz konusu ise.

Egzersiz cinsel hayatınızı güçlendirir

 1. Egzersiz cinsel hayatınızı güçlendirir

Egzersiz sadece fiziksel sağlığınıza fayda sağlamaz, cinsel hayatınızı da olumlu etkiler. Sık sık egzersiz yaparak veya eşinizle bir plaj yürüyüşü gibi eğlenceli bir aktivite düzenlerseniz, aynı zamanda yatak odası dışındaki iletişiminizi de güçlendirirsiniz.

Bu, karşılığında seks hayatınızı artıracak ve güzelleştirecektir. Ayrıca egzersiz kendine güveni de artırır, bu da herkes için bir kazançtır.

İlaçlarınızı kontrol edin

 1. İlaçlarınızı kontrol edin

Siz ve eşiniz libidonuzda bir eksiklik mi yaşıyorsunuz? Antidepresanlar, doğum kontrol hapları ve hatta antihistaminikler gibi bazı ilaçlar libidonuzu etkileyebilir. Böyle bir durum yaşıyorsanız, her zaman doktorunuzla konuşunuz. Rahatsız edici yan etkisi olmayan alternatif ilaçlarla değişim mümkün olabilir.

Doğru beslenme

 1. Doğru Yiyin

Diyet seks hayatınızda büyük rol oynayabilir. Kötü yemek seçimleri, libidonuzu mahvedebilir, enerji seviyenizi azaltabilir, iltihaplanmaya neden olabilir ve hatta ereksiyon sorunlarına neden olabilir.

Kötü beslenme alışkanlıklarından dolayı kilo almanız cinsel yaşamınızı da etkileyebilir. Hatta sadece kalbin aşırı kilo alması değil, aynı zamanda benlik saygınızı da olumsuz yönde etkileyebilir.

Taze meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, somon gibi proteinler ve kaliteli kırmızı etten oluşan libidoya daha fazla katkı sağlayan yiyecekler yiyin. Bitter çikolata ve kırmızı şarap da libido için harika olan polifenollerle doludur.

 1. İlişkiyi siz başlatın

Seks yapmayı arzuluyorsanız, beklemeyin. İlişkiyi başlatmak her zaman partnerinizin “işi” değildir.

 1. İletişim anahtardır

İletişim, her ilişkide ve hatta yatak odasında önemlidir. İletişim eksikliği, hoşnutsuzluğa yol açabilir, bu da küskünlüğe kadar gidebilir veya partnerinizin sevilmediğini hissetmesine neden olabilir.

Kardiyovasküler sağlığınız

 1. Kardiyovasküler sağlığınız önemlidir

Eğer libidonuz ve cinsel performansınızda eksiklik ve değişim hissediyorsanız bu durum  kalp problemleriniz olabileceğini gösterebilir.

Ereksiyon sorunu genellikle kalp hastalığından kaynaklanan bir dolaşım bozukluğuna bağlıdır. Seks kalbin sağlıklı kalmasını sağlamanın iyi bir yoludur, ancak düşük libido ile mücadele ediyorsanız, kalp sağlığınızın kontrol edilmesini isteyebilirsiniz.

 1. Kıvılcımı canlı tutun

Güzel bir akşam yemeğine çıkın, aracınızda en sevdiğiniz müziği dinlerken yavaş bir sürüş yapın, hafta sonlarında keyifli bir gezi için rezervasyon yapın, özetle ilişkinizde büyüyü canlı tutmak için ne gerekiyorsa yapın.

 1. Özsaygınızı yüksek tutun

Hayatınız boyunca öz saygı eksikliği sonucu yaşayabileceğiniz birçok şey olumsuz durum vardır. Kilo alımı, fiziksel yaşlanma belirtileri veya yaşanmakta olan bir orta yaş krizi, öz saygınızın eksikliği tutkunuzu anında öldürebilir.

Düşük benlik saygısına neden olan şeyleri düşünün ve yaşamınızda değişiklikler yapın.  Dengeli, sağlıklı bir diyet ve egzersiz planı izleyin, keyif aldığınız şeyleri yapın, yeni bir beceri edinin ya da yeni bir saç modeli deneyin. Kısacası bu durumdan  kurtulmak için ne gerekiyorsa yapın.

Seks
Cinsel Yaşam
 1. İşi ve stresi yatak odasından uzak tutun

İş ve mali konular libidonuza darbe koyabilir. Diğer faktörleri yatak odasından uzak tutarak libidonuzu yukarıda tutun. Sadece ikinize odaklanın ve yatak odasında ya da cinsel ilişkiye girerken iş sorunları ya da finansal konular hakkında konuşmayın.

 1. Alkolden Uzaklaşın

Kırmızı şarap genellikle cinsel yaşamınız için iyi bir şey olarak görülse de, aşırı alkol kullanımı libidonuzu öldürebilir, iyi bir cinsel ilişkide zorluk çekebilirsiniz.

Uzmanlar alkolün hem erkek hem de kadınlarda cinsel hassasiyeti azalttığını ve cinsiyetin kalitesini düşürdüğünü söylüyor. Erkeklerde alkol, ereksiyon elde etmek ve sürdürmek için zorluklara neden olabilir – kadınların orgazm olmalarını zorlaştırabilir veya orgazmdan daha az haz alırlar.

 1. Hayatınızın envanterini çıkarın

Yaşam değişimleri olumlu olsa bile, büyük ya da küçük olan yaşam değişiklikleri, cinsel yaşamınızda olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Yeni bir ev, iş ya da bebek sizi zihinsel ve fiziksel olarak çeşitlendirebilir. Bunu ortağınızla paylaşın ve bu boşluğun kalıcı olmadığını bilin.

 1. Hormonlarınızı kontrol altında tutun

Cinsel isteksizlik hormonal dengesizlikten kaynaklanabilir. Stress, aldığınız çok fazla kortizol, libidonuzu anında yerlerde süründürebilir.

Bazı kadınlar için, menopoza bağlı düşük östrojen seviyeleri, vajinal kuruluk, ağrılı cinsel ilişki ve genel olarak cinsel yolsuzluğa neden olabilirken, diğerleri, polikistik over sendromu veya stresine bağlı bir testosteron dengesizliği yaşayabilir. Hormon seviyenizi test etmek için mutlaka doktorunuza danışın.

 1. Sadece İkiniz

Ailenizle yaşadığınız çatışma ve sorunlar kendi ilişkinizde zorlanma yaratabilir. Sadece ikiniz için zaman ayırın ve birbirinizin ihtiyaçlarını en başta karşılamanız gerektiğini anlayın. Aileniz veya diğer aile üyelerinizden kaynaklanan olumsuzlukları ilişkinize dahil etmekten kaçının.

 1. Kendi Arzularınıza Dokunun

Kendinizi tanıyın. Daha derin bir seviyede, yani. Sizi neyin etkilediğini veya fantezilerinizi keşfedin. Onları eşinizle paylaşın. Gerekirse bunun için seks oyuncakları kullanabilirsiniz.

Merak ettiğiniz her konuda aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Hakkında Rengi Gül

Uzun yıllardan beri cinsel seks oyuncakları satan bir firmada çalışmaktayım. Burada edindiğim tecrübelerimi sizlere elimden geldiğince doğru bir şekilde aktarmaya çalışıyorum.

İlgini Çekebilir

penis pompası

Penis Pompası Hakkında Merak Edilenler

Penis Pompası Nedir? Penis pompası, erkeklerin penislerini geçici olarak büyütmek veya sertleşme sorunlarını gidermek için …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir