Pazartesi , Mayıs 27 2024
seks

Seks Yapmanın İnsanlara Faydaları Nelerdir?

Aşk ve Seksin Faydaları

Seks yapmanın faydaları saymakla bitmez. Sevgi dolu bir kalp ve kocaman bir gülümsemenin yanında, romantizm sağlığınız açısından da çok fayda getirir.

Bazı bilimsel çalışmalar sevgi dolu bir ilişkinin, fiziksel dokunuş ve seksin sağlık açısından pek çok yarar sağlayabileceğini düşündürmektedir.

Seks kalbinin için iyidir

Kalbinize egzersiz yapan her şey sizin için iyidir, seks dahil. Cinsel uyarılma, kalp atış hızını daha yüksek bir değere çıkarır ve dakika başına vuruş sayısı orgazm sırasında zirveye ulaşır.

Ancak, çoğu egzersizde olduğu gibi, bunu ne kadar güçlü yaptığınıza bağlıdır. Fakat bazı çalışmalar, orgazmdaki ortalama en üst kalp atış hızının, yürüyüş gibi hafif egzersizler ile aynı olduğunu göstermektedir. Ama bu tarz egzersizler çoğu insanı formda ve sağlıklı tutmak yeterli değildir.

Yetişkinler, her hafta bisiklet ya da hızlı yürüyüş gibi orta yoğunluklu aerobik aktivitelerinden en az 150 dakika (2.5 saat) yapmalıdır.. Eğer haftada 150 dakika orgazm olmuyorsanız,  bisiklete binmeyi, tempolu  yürümeyi veya dans etmeyi deneyin.

Kalp hastalığınızın olması sizi yatak odasından uzaklaştırmaz. Uzmanlar,  göğüs ağrısına neden olmadan, kalbinizde aynı etkiye sahip günlük aktiviteleri yapabildiğiniz sürece genellikle seks yapmanızı  tavsiye eder.

seks yapmanın faydaları
seks yapmanın faydaları

Bir kucaklaşma gerginliği uzak tutar

Araştırmacılara göre özel birini kucaklamak kan basıncını düşürebilir.

Bir deneyde, birbirlerinin ellerini 10 dakika boyunca tutan çiftler, ardından 20 saniyelik bir kucaklaşma, strese karşı daha dirençli olmamızı sağlar.

Kucaklaşan çiftler, birbirlerine dokunmadan sessizce dinlenen çiftlerle kıyaslandığında, kucaklaşan çiftlerin;

  • Düşük kalp hızı
  • Kan basıncı
  • Kalp hızında artış

bulgularına rastlanmıştır.

Bu yüzden partnerinize bir kucak verin – kan basıncınızı sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

Cinsel olmayan okşamada da benzer etkiler bulunmuştur, ancak bu sadece okşanan kadınlarda kan basıncını düşürmektedir, erkeklerde değil.

seks stresi azaltır

Seks bir stres savıcı olabilir

46 kadın ve erkekten üzerinde yapılan küçük bir araştırmaya göre, 21. yüzyılın hastalığı olan stresin üstesinden gelmenize seks büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Katılımcılar üzerinde yapılan stres testlerinde, hiç seks yapmayanlar en yüksek stres seviyelerine sahipti. Sadece penetratif seks yaşayan kişiler kan basıncında en küçük artışa sahipti. Bu da onların stresle daha iyi başa çıktıklarını göstermektedir.

Seks hastalıklardan uzak tutar

Seks hastalıklardan uzak tutar

Araştırmacılar, ne sıklıkla seks yaptığınız ve bağışıklık sisteminizin ne kadar güçlü olduğu arasında bir bağ olduğunu söylüyor.

Pennsylvania’da yapılan bir çalışmada, haftada bir ya da iki kez seks yapan öğrencilerin vücutlarında önemli bir hastalık-mücadele maddesi düzeyinin daha yüksek olduğu bulunmuştur.

Seks yapan insanlar daha sağlıklı

Seks yapan insanlar daha sağlıklı

Daha sağlıklı insanlar, daha fazla seks yapanlar olabilir, ama cinsel aktivite ve refah duygunuz arasında bir bağlantı olduğu görülmektedir.

57-85 yaşlarındaki 3.000 Amerikalıdan oluşan bir çalışma, seks yapanların genel sağlıklarına sahip olmayanlara göre daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Ve sadece seks değil, aşk duygusunu yaşayanlar için de aynı sonuçlar geçerlidir. . Yakın ilişki içinde olan veya evli olan kişiler, “iyi” veya “mükemmel” sağlıkta “iyi” veya “kötü” olmaktan çok kendilerini hissettiklerini söyleme olasılıkları daha yüksekti.

seks yapmanın faydaları
seks yapmanın faydaları

Sevgi desteği anjin ve ülser riskini azaltır

Mutlu bir evlilik, anjin ve mide ülserlerini temizlemenize yardımcı olabilir – en azından, eğer erkekseniz bu olabilir.

10.000 erkekle ilgili bir çalışma, eşleri tarafından “sevildiğini ve desteklendiğini” hissedenlerin anjin riskini azalttığını buldu. Yaşlandıkça veya kan basıncı yükselmiş gibi başka risk faktörleri olsa bile durum böyleydi.

Benzer şekilde, 8,000 kişinin katıldığı bir çalışma, eğer onlardan bir duodenal ülser alma şansının daha fazla olduğunu buldu:

Ve eğer bekarsan…

Arkadaşlarla bir akşam geçirmek de sağlığınız için iyidir. 70 yaş üstü 1.500 kişi üzerinde yapılan 10 yıllık bir çalışmada, daha güçlü arkadaşlık ağlarına sahip olanların daha az arkadaş sahibi olanlardan daha uzun süre yaşadıkları bulunmuştur.

Araştırmacılar bunun arkadaşların sigara ve egzersiz gibi yaşam tarzı tercihleri ​​üzerinde olumlu bir etkisi olabileceği ve duygusal destek sunabileceği için bunun olabileceğini düşündü.

Ama yine de seks içermeyen bir yaşamınız varsa bu sağlıksız olacağınız anlamına gelmemektedir.

Eğer aktif bir cinsel yaşamınız varsa, prezervatif  kullanmak sizi ve eşinizi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara (CYBE) ve plansız hamileliğe karşı korumaya yardımcı olacaktır.

Hakkında Rengi Gül

Uzun yıllardan beri cinsel seks oyuncakları satan bir firmada çalışmaktayım. Burada edindiğim tecrübelerimi sizlere elimden geldiğince doğru bir şekilde aktarmaya çalışıyorum.

İlgini Çekebilir

penis pompası

Penis Pompası Hakkında Merak Edilenler

Penis Pompası Nedir? Penis pompası, erkeklerin penislerini geçici olarak büyütmek veya sertleşme sorunlarını gidermek için …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir