Perşembe , Haziran 13 2024
evcil hayvan beslemenin faydaları

Evcil Hayvan Beslemenin Faydaları

Evcil hayvan beslemenin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Özelikle sizler en çok neden evcil hayvan beslememiz gerektiğini kısaca maddeler halinde sizlere bahsetmek istiyoruz.

Evcil Hayvan Sorumluluk Sahibi Olmanızı Sağlar

Özelikle çocuklarda sorumluluk bilincini oluşturmak yada geliştirmek için hayvan sahiplenebilirsiniz. Bir çok uzman psikolog tarafından sorumluluk bilinci olmayan çocuklar için evcil hayvan tavsiye edilmektedir.

Çocukların bakabileceği hayvanlar ise Kedi, Köpek, Tavşan gibi hayvanlar olabilir.

Evcil Hayvan Belemek Sosyalleşmeyi Sağlar

Sosyalleşeme sorunu yaşayan bireylerin daha fazla sosyalleşmek için en çok tercih ettikleri yöntemlerin başında evcil hayvan beslemektir.

Özelikle bir köpek sahiplenerek daha fazla sosyalleşebilirsiniz. Köpeğinizle dışarıda dolaştığınızda ister istemez köpeğiniz başka köpeklerle oynamaya başlayacağı için sizde ister istemez köpek sahipleri ile tanışmış olacaksınız. Zamanla sosyalleştiğinizi göreceksiniz.

evcil hayvan beslemenin faydaları

Duyarlı Bir Birey olmanıza Yardımcı olur

Yapılan araştırmalara göre evcil hayvan besleyen insanların diğer insanlara göre daha çok duyarlı oldukları gözlemlenmiştir. Bunun nedeni ise hayvanla insanlar arasında duygusal bir bağın oluşmasından kaynaklanmaktadır.

Mutluluk

Evcil hayvan beslemek sizi oldukça mutlu bir insan yapabilir. Balığınızı beslemek, Kedinizle oynamak, Kuşunuzun ötüşünü dinlemek yada köpeğinizi dışarda dolaştırmak sizi oldukça mutlu edebilecek bir çok nedenden sadece bazıları. Yapılan araştırmalara göre kuşların ötüşü vücudunuzun mutluluk hormonları salgılamasına yardımcı olmaktadır.

Sağlıklı olmanıza yardımcı olur

Özelikle şehir hayatından sıkılan ve bu nedenle sağlıklı bir yaşam tarzı olmayanlar için kesinlikle evcil hayvan çok iyi gelecektir. Sürekli evde hareketsiz kalıyorsanız köpeğiniz sayesinde düzenli yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu sayede hem vücudunuz hem de zihniniz formunda kalmayı başarır.

Yada sürekli kilo almaya müsait bir vücudunuz varsa köpeğinizle beraber yapacağınız yürüyüş kilo vermenize çok yardımcı olacaktır.

Yeni Dostluklar Kazanabilirsiniz

Eğer yeni dostluklar istiyorsanız bir evcil köpek sahiplenerek bunu başarabilirsiniz. Köpeğiniz sayesinde bir çok yeni insanla tanışabilirsiniz. Bunun için köpeğinizi dışarı çıkarıp yürüyüş yaptırırken yada onun oyun oynamaya götürürken diğer köpek sahipleri ile zamanla çok iyi dostluklar kazanabilirsiniz.

Evcil hayvan sahiplenme yolları

Evcil hayvan sahiplenmenin pek çok yolu vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Barınaklardan Sahiplenme

Pek çok belediyenin işlettiği barınak ve hayvan bakım alanları vardır. Bunları bağlı olduğunuz belediyeden veyahut internet üzerinden online olarak adres ve telefon numarası bilgilerini alabilmeniz mümkündür. Buradan sokak canları veya cins ve yüksek paralar verilerek alınan , daha sonrasında bakılamayarak barınaklara terk edilen pek çok cins hayvan mevcuttur.

Pet Shoplardan Satın Alma

Pet shoplarda pek çok evcil hayvan türü vardır. Bunlar aşıları yapılmış ve cins hayvanlardır. İstediğiniz bir canı oradan sahiplenerek ailenizin bir parçası yapabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Sahiplenme

İnternet üzerinden sahiplenme için pek çok siteler vardır. Bunları takip ederek; orada evcil hayvanlarının bakımında zorluk yaşayanlar başka ailelerin sahiplenmesi için hayvanlarını sitede paylaşımlarını yaparlar . Ve bizde oradan kendimize uygun bir canı ailemize katmak için seçeriz. Ve de tabii ki sonsuza dek terk etmemek koşulu ile.

Evcil hayvan sahiplenirken nelere dikkat etmeliyiz?

Hayvan sahiplenirken önce o sahiplendiğimiz canı ömür boyu sıkılmadan ve de  tüyünü kılını kakasını dert etmeden bakmaya kararlı olmamız gerekiyor. Bunları düşünerek o hayvanın da bir canı olduğunu ve onun bir oyuncak olmadığını unutmamalıyız.

Sahiplendiğimiz canın sağlığına da dikkat etmeliyiz. Örneğin; aşıları zamanında yapılmış kontrolleri düzenli yapılmış olmasına dikkat etmeliyiz. Bunun önemi hem hayvanlar için hem de bizim sağlığımız için önemli olduğunu söylememiz gerekir.

Aşıları eksik yapılmış olması can do pek çok virüs ve hastalıklara maruz bırakabilir. Bu hayvanınızın hem ömrünü kısaltır. Hem de bizim sağlığımızı bozar. Bu nedenle evcil hayvanınızın aşı ve kontrollerini aksatmayalım.

Hangi evcil hayvanı sahiplenmeliyiz:

Hangi evcil hayvanları sahiplenmeliyiz sorusuna yanıt olarak tabi ki bize en uygun hangisi ise onu tercih etmelisiniz. Çünkü hayvan sahiplenme bir oyun olamadığı için ve olmadı deyip vaz geçilecek bir konu değildir.

Bize en uygun ve ömür boyunca sıkılmadan ve yorulmadan sevgi ve şefkatle bakacağımız hayvanı sahiplenmeliyiz.

Sahiplenilecek evcil hayvanlar:

evcil hayvan beslemenin faydaları balık

Balık

Balıklar bizim rahatlıkla ve severek besleyeceğimiz en kolay evcil hayvanlardan biridir. Çünkü bir akvaryum veya küçük bir fanus içinde bile beslenecek kadar kolay bir candır. Tek yapmamız gereken beslediğimiz balık cinsi ve sayısına göre haftalık veyahut aylık periyotta akvaryum yada fanus temizliğidir.

Unutmayalım ki balık beslemek çok rahatlatıcı bir etkinliktir. Ve bizi dinlendiren ,bunun yanı sıra çocuklar için de sorumluluk ve hayvan sevgisini geliştirir. Ayrıca hayvan beslemek isteyenler için iyi bir başlangıç olmaktadır.

kuş

Kuş

Kuş beslemek bizim ve ailemiz için bir sorumluluk ve heyecan kaynağı olarak başlar. Kuş beslemek bazen insanda bağımlılık bile yapar . Çünkü bir kuş daha sonra ikincisi ve daha sonra  belki yavruları derken bir bakmışsınız kocaman bir kuş ailesi olmuşsunuzdur. Bazen onun bir ötüşü , bazen cikcik sesleri evimize neşe katar.

Bir papağanın bir kaç kelime öğrenmesi bizimle konuşması ailenizin ve sizin ilgi odağı haline gelir. Ve sizin tek yapmanız gereken ise haftalık bir kafes temizliğidir. Papağan , bülbül ,  muhabbet kuşu , Kanarya ve bazen güvercin besleyebilir. Ve hayatınızı güzel kuş sesleri ile geçirebilirsiniz.

kedi

Kedi

Kedi beslemek anlatılmaz yaşanır… Diyebiliriz. Çünkü bir kedi sizi ailenizi ve çocuklarınızı mutlu eder , sahiplenme ve sorumluluk duygusunu geliştirir. Ve de kedilerin insanı terapi etme özelliği vardır. Bunu mırıldanarak yapar . Çıkardığı sesler ile bizi sakinleştirici etkisi vardır. Ve kan dolaşımını düzenler , kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Kedi sahiplendiğimiz zaman onun tüy problemlerini düşünüp biz nasıl saç dökülmesine uğruyorsak onunda mevsimsel tüy dökülmesi olduğunu unutmayalım . En iyi mamayı verip günlük tarama ve bakımını yaparsak tüy dökülmesi sorununu en aza indirgeriz. Ailemizin bu yeni üyesi artık gün geçtikçe bizim bir parçamız olur ve ondan asla vazgeçmemeliyiz. Unutmayalım ki onun bizden başka bir hayatı yok.

şölen sarıkaya

Köpek

Köpek sahiplenmek demek güçtür. Çünkü o köpek çok yakında bir evlat olacaktır. Bunu daha önceki köpek sahipleri bilir. Bir köpeği sahiplenmek onun tüm hayatını güvenceye almaktır. Bunun sebebi ise bir köpek sahibine en bağlı hayvanlardan biridir.

Sahibi tarafından terk edilen pek çok köpek üzüntüden ölebilir. Çünkü o sahibine en bağlı hayvan odur. Bir köpek için sahibi her şeyidir. Bu nedenle köpek sahiplenmeden önce çok düşünmeli ve o köpeğe terk etmeden en iyi şekilde bakılacaksa alınmalıdır.

Bir köpeğin alınmasında dikkat edilecek konular dan biride  köpeğin yavrumu olacağıdır. Evet yavru köpekler çok tatlı olmalarına karşın çok tercih edilen köpeklerdir. Ancak yavrular altına kaçırma konusunda 3 bazen de 4 veya 5 aya kadar kaka eğitimi alamazlar . Başlarda zor olsa da 5 ay sonra düzene giren kaka ve çiş eğitimi bizi baya hafifletir.

Köpek beslemek ; her akşam eve geldiğinizde sizi kapıda karşılayan bir canın olduğunu bilmek çok güzedir. Köpek beslemek aslında en zor pet bakımı demektir . Ancak köpeğiniz evine ve size bağlanması ile bu zorluklar yerini keyfe bırakıp bizi mutlu eder.

Evde bakıma Uygun az tüy döken köpek cinsleri sırası ile şöyledir.
Maltesterrier
Poodle
Maltipo

Hakkında Rengi Gül

Uzun yıllardan beri cinsel seks oyuncakları satan bir firmada çalışmaktayım. Burada edindiğim tecrübelerimi sizlere elimden geldiğince doğru bir şekilde aktarmaya çalışıyorum.

İlgini Çekebilir

Suyun Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Suyun Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Suyun vücudumuza faydaları nelerdir? Suyun vücudumuza faydaları saymakla bitmez. Bu yazımızda suyun vücudumuz için 6 …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir