Pazar , Nisan 21 2024
Kalıcı nasıl kilo verilir?

Sağlıklı Ve Kalıcı Nasıl Kilo Verilir?

Sağlıklı ve kalıcı nasıl kilo verilir? Eminim bir çok insan bu konu hakkında bir çok araştırma yapmıştır. Fakat bir çoğu sizi zayıflatsa da sonuç olarak tekrar eski kilolarınıza ulaşmış olabilirsiniz. Yada eskisinden daha fazla kiloda almış olabilirsiniz.

Sizlere  sağlıklı nasıl kilo verebileceğinizi ve bir daha tekrar kilo almamanız konusunda ne yapmanız gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Kalıcı nasıl kilo verilir

Kalıcı nasıl kilo verilir?

Öncelikle dahiliye doktoruna giderek şekeriniz , kolesterollünüzü öğrenin. Bu çok önemli eğer şekeriniz yada kolesterol değeriniz yüksekse doktorunuzun size verdiği ilaçları kesinlikle kullanmalısınız. bu sağlıklı kilo vermeniz için en önemli noktadır.

Tahlillerinizi yapın

Şekeriniz ve kolesterollünüz yüksekse doktorunuz sizi diyetisyene yönlendirecektir. Diyetisyenin size özel yazdığı diyeti kesinlikle harfi harfine uygulamalısınız. Aksi durumda diyetle kilo verseniz bile bu kalıcı olmayacaktır. Unutmayın ki  sağlıklı kilo vermenin en iyi yolu doktor kontrolünde yapılan diyetlerdir.

Doktorunuzun verdiği diyeti uyguladıktan sonra aşağıda belirtilen  adımları yapmanız halinde artık sağlıklı bir şekilde kilo verebilir ve bu kiloları hayatınızdan ebediyen atabilirsiniz.

Sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin etkili yolları

Yaşam şeklinizi değiştirin

Yaşam şeklinizi değiştirin

Eğer sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız kesinlikle yaşantı şeklinizi değiştirmeniz gerekir. Çünkü normal şartlar altında fazla kilolarınız var ise bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi yaşam şeklinizdir. Mesela çok hareketsiz. düzensiz bir yaşam şekliniz var ise bu sağlıksız kilo almanız için bir nedendir.

Yapmanız gereken eğer yaşınız genç ise ve her hangi bir sağlık sorunuzu yok ise örnek: bel fıtığı, eklem ağrıları, kalp ritim bozukluğu vb. bir hastalığınız yok ise hafta en az 2 ,3 saat hafif tempoda koşabilirsiniz. Fakat koşmanıza mani bir durum var ise mümkünse her gün 1 saat tempolu yürüyüş yapabilirsiniz.

Düzenli koşmak yada yürüyüş yapmak gün içinde aldığınız fazla kalorileri yakmanın en etkili yollarındandır. Vücudunuz kesinlikle hareketsiz bırakmamalısınız ve hem bedenen hem de ruhen çok önemlidir. Bunu bir çok doktor tavsiye etmektedirler.

Sağlıklı gıdalar tüketin

Sağlıklı gıdalar tüketin

Sağlıklı bir yaşam için kesinlikle yağsız ve sebze ağırlıklı yemekler tüketin. Bu size sağlıklı bir kilo vermekle kalmaz. Bununla beraber vücudunuzu bir çok hastalıktan da koruyabilirsiniz. ( Şeker, Kolesterol, Kalp, Bel Fıtığı, Eklem Ağrıları, Görme bozukluğu, Nefes darlığı vb.) .

Daha çok kırmızı et yerine tavuk, balık, salatalar, Yoğurt, Tam buğdaylı ekmek tercih edebilirsiniz. Eğer bunları yapamıyorsanız miktarını azaltmanız gerekir.

Diyet yemekleri, Salatalar, Çorbalar ve tatlılar için https://www.rengired.com/diyet-yemekleri-ile-saglikli-kilo-verin sayfasınız ziyaret edebilirsiniz.

Tuz ve Şekeri hayatınızdan çıkarın

Tuz ve Şekeri hayatınızdan çıkarın

Sağlıksız bir şekilde Tuz ve şekerin sağlığınız için ne kadar  zararlı olduğunuz burada uzun uzun anlatmaya gerek yok. Bir çok uzman bunu söylemektedir. Özelikle diyetisyenlerin çoğu tuz ve şekerin kilo almada çok etkili olduğunu söylemektedirler. Bu nedenle mümkünse tuz ve şeker fazla kullanmayın. Çayınız şekersiz içmenizi öneririz.

Tam buğday ekmeği tüketin

Tam buğday ekmeği tüketin

Normal ekmek yerine tam buğday ekmeği tercih etmelisiniz. Bu ekmekler zengin lif kaynağı olan ekmeklerdir. Diğer ekmeklere göre bağırsakların daha kolay ve düzenli çalışmasını sağlayarak sindirimin kolaylaştırır. Ayrıca bu ekmekler lif içeriği sayesinde kabızlığı önler ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Beyaz ekmeklerde ise  kepek ve  tam buğday bulunmaz. bu nedenle bu ekmekler sağlık açısından pekte faydaları olduğu söylenemez. Bundan dolayı tam buğdaylı ekmekleri tercih etmelisiniz.

Su için

Bol Bol Su için

Suyun size hiç bir zaman  zararı olmaz. Tam tersi faydası saymakla bitmez. Eğer sağlıklı kilo vermek ve bir daha bu kiloları almak istemiyorsanız günde en az 2-3 Litre su tüketmenizde fayda var. Su hem vücuttaki toksinleri terleme yada idrar yolu ile dışarı atmanıza yardımcı olur. Bunun dışında yemek yeme alışkanlığınızı da azaltabilir. Kendinizi aç hissettiğinizde bir bardak su içebilirsiniz.

Hayvansal yağlar yerine bitkisel yağlar

Hayvansal yağlar yerine bitkisel yağlar tercih edin

Özelikle pilav yada mantı gibi yemeklerde kullandığımız hayvansal yağları mümkünse az miktarda tüketin. Bunun yerine zeytin yağı yada diğer bitkisel yağları kullanabilirsiniz. Hata mümkünse çok yağlı yemeklerden uzak durabilirsiniz. Mesela Döner, Pide, Lahmacun, Mangal gibi bu saydığımız gıdaların hepsinde hayvansal yağ bulunmaktadır.

Düzenli Uyuyun

Düzenli Uyuyun

Düzenli uyku hem sağlığınız için hem de kilonuz için çok önemli bir nedendir. Düzensiz bir uyku şekliniz var ise bu size sağlıksız bir şekilde kilo almanıza neden olabilir. Onun için mümkünse erken yatıp erken kalmakta her zaman fayda vardır. Ayrıca yapılan araştırmalar göre düzensiz uyku uyuyan insanların diğer insanlara göre daha fazla kilo alabildikleri bilinmektedir.

Akşam 7 den sonra yemek yemeyin

Akşam 7 den sonra yemek yemeyin

Akşam 7 den sonra yediğiniz yemekler metabolizma tarafından yakılması zorlaşır. Buda sağlıksız kilo almanıza neden olabilir. Ayrıca 7 den sonra yemek yiyenlerde kalp krizi ve kalp hastalığı riskini artırdığı da öne sürülüyor. Bu nedenle 7 den sonra ufak bir kase yoğurt yada az miktarda salata yada meyve tüketilebilir. Fakat bur da önemli olan bu yatmadan 4 saat önce bunları tüketebilirsiniz.

Vücudunuzu tembel alıştırmayın

Vücudunuzu tembel alıştırmayın

Eğer sağlıklı bir yaşam kalitenizin olması istiyorsanız bazı alışkanlıklarınızdan kesinlikle vaz geçmelisiniz. Araba kullanıyorsanız yakın mesafeli yerler yürüyerek gidebilirsiniz.

İş yeriniz evden 5-6 Km uzaklıkta ise haftada en az 2 gün yürüyerek gidip gelebilirsiniz.

Dolmuş yada otobüs ile yolculuk yapıyorsanız o zamanda gideceğiniz duraktan 2 durak önce inebilirsiniz. Bu hayatınızda büyük bir hareketlilik sağlayabilir.

Düzenli Yüzün

Düzenli Yüzün

Eğer bulunduğunuz bölgede denize yada havuz var ise düzenli yüzebilirsiniz. Yüzme bir çok spordan çok daha etkili bir spordur. Böyle bir imkanınız varsa kesinlikle bunu değerlendirin. Yüzme ayrıca bel ağrısı, Fıtık gibi bir çok hastalığa iyi gelmektedir.

Hakkında Rengi Gül

Uzun yıllardan beri cinsel seks oyuncakları satan bir firmada çalışmaktayım. Burada edindiğim tecrübelerimi sizlere elimden geldiğince doğru bir şekilde aktarmaya çalışıyorum.

İlgini Çekebilir

evcil hayvan beslemenin faydaları

Evcil Hayvan Beslemenin Faydaları

Evcil hayvan beslemenin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Özelikle sizler en çok neden evcil hayvan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir